Festivalul Artelor Timisorene

28 mai 2018

Festivalul Artelor Timisorene, programat in perioada 4-10 iunie 2018, este o manifestare de suflet, ce doreste sa aduca la rampa productii ale principalelor institutii culturale si de educatie artistica din Timisoara, dar si modalitati diverse de exprimare artistica ale ONG-urilor din oras si ale artistilor ca atare.

Festivalul se va derula si in acest an in zona Cetate, insumand 4 spatii publice, dar si locatii culturale indoor. Astfel, Piata Victoriei va gazdui in fiecare seara concerte si programe coregrafice, Piata Sfantul Gheorghe se va dovedi o a doua casa a teatrelor timisorene, dar si spatiul pentru initiere in arta cantului, a dansului, etc., Piata Libertatii se va transforma in lacasul artistilor plastici si a productiilor din zona audiovizualului, adresand in continuare invitatia tuturor celor ce doresc sa participe prin expozitii cu vanzare a operelor de arta si ateliere de lucru. Piata Unirii va insemna spatiul destinat intrecerilor si petrecerilor cu si despre dans, dar si locul de intalnire cu teatrul senzorial.

Un program extrem de variat este pregatit pentru toti cei ce vor exploata minunata zona de promenada a Timisoarei. Nu vor lipsi Teatrul National, Teatrul Maghiar, Teatrul German de Stat, Teatrul Merlin, Opera Timisoreana, Facultatea de Arte, Facultatea de Muzica, dar si o miscare coregrafica de proportii si artisti timisoreni care au prins aripi si care acum ne reprezinta cu cinste (Mircea Baniciu, Teo Milea, Doru Todorut, solistul trupei Deepcentral, Cristina Balan ex-Impact, Jazzybeat, Mircea Ardeleanu jr, Amalia Gaita,  etc).

Au raspuns pozitiv si institutii de specializare artistica, scoli de profil precum Incubatorul de Arta, Melopolis, Scoala de Arte, iar prezentarile de moda feminina si masculina, dar si parada coafurilor vor intregi tabloul unei vieti culturale bineconturate in orasul nostru.

PROGRAM

LUNI, 4 IUNIE 2018  
Piaţa Victoriei -ora 18 – Parada  artiştilor, ora 18,30- deschiderea oficială a festivalului, 18,45-  Opening Dance, Orchestra Timişoara Big –Band şi momente coregrafice susţinute de Clubul de dans sportiv Magnum Team, trupele de dans ale Casei Studenţilor din Timişoara: Reflex, Matrix, Mini Reflex, Şcoala de Balet ’’Denisse’’, Şcoala ’’Dance with Francisca’’, coordonatori Marcel Botscheller şi Diana Avram
Piaţa Sfântul Gheorghe-ora18,30  Lecţii de vioară, pian şi chitară – Şcoala de Arte, ora 19,30 -“Prâslea cel Voinic şi merele de aur” – Compania Phantasia, prezintă Eva Labadi
Sala Mare a Teatrului Maghiar de Stat “ Csiky Gergely ”- ora 19- Spectacolul “Shakespeare, Sonnet 66”, regia Kokan Mladenovic, Teatrul Maghiar de Stat “Csiky Gergely“.
Piaţa Libertăţii- ora 18- “Exerciţiu de culoare şi mişcare de rotaţie”, proiect al Facultăţii de Arte şi Design, corelat cu marcarea Centenarului Marii Uniri,  coordonator lector univ .dr. Dan Toma, ora 19- MusicAge Cvartet
Piaţa Unirii- ora 19- Sensory Box – Teatrul Labirint – Asylum

MARŢI, 5 IUNIE 2018
Piaţa Libertăţii- ora17-“Portret” – expoziţie de pictură, grafică şi fotografie, workshop de facepainting şi ateliere ale absolvenţilor Şcolii de Arte din Timişoara, ora 19- Show Dance ”România 100”-  Clubul de dans Magnum Team
Piaţa Unirii- ora  19 -Sensory Box – Teatrul Labirint – Asylum
Piaţa Sfântul Gheorghe- ora 20, Şcoala Melopolis în recital
Piaţa Victoriei- ora 21“Dancing Queen” – Baletul Operei Române din Timișoara

MIERCURI, 6 IUNIE 2018
Piaţa Libertăţii- ora 11-Atelier de desen şi pictură ” Ziua Tineretului Spectator ” – Teatrul German de Stat, ora 17- “ Vă desenăm ”- Proiect al Facultăţii de Arte, coordonator asistent univ.dr. Sorin Bijan
Piaţa Sfântul Gheorghe- ora 19-“Lecţia de salsa“- Clubul Salsa Rebels şi prietenii
Sala Teatrului German de Stat-ora 19,30  Spectacolul “ Nepal”- Teatrul German de Stat Timişoara
Piaţa Unirii- ora 20- ” Show and prove ”-  Battle Street Dance
Piaţa Victoriei- ora 20 -Corul Filarmonicii  Banatul – Music Hall, ora 20,50 –  Amalia Gaiţă- recital, ora 21.30  JazzyBit- recital

JOI, 7 IUNIE 2018
Piaţa Unirii- ora 17- Expoziţie de fotografie -”Din suflet de român”- Şcoala de Arte
Piaţa Libertăţii-ora 17- “ Vă desenăm”-Proiect al Facultății de Arte și Design, coordonator asistent univ. dr. Sorin Bijan, ora 19-Show Dance ”România 100”
Piaţa Sfântul Gheorghe- ora 17,30  – Contemporan Dans Show – Mini Mini Reflex, ora 19.30   Lecţia de muzică- Şcoala Cromatik Voice
Piaţa Victoriei- ora 20-   “Pământ”- proiect Mircea Ardeleanu jr., ora 20,45-ID Fashion, prezentare de creaţii vestimentare, Facultatea de Arte şi Design, coordonator conf. univ. dr. Andreea Palade Flondor, ora 21,45 – Prezentare modă – Felix Ramiro, ora 22 -TM Groove & Maria Hojda

VINERI, 8 IUNIE 2018
Piaţa Libertăţii-ora 17,30 – Tradiţii populare româneşti: expoziţie ghidată, Asociaţia Culturală Noua Acropolă, ora 19- MusicAge Cvartet
Piaţa Sfântul Gheorghe- ora 20 -“Boborul” de Ion Luca Caragiale – Teatrul Naţional “Mihai Eminescu’’
Piaţa Unirii- ora 20- Dansăm împreună – Milonga în aer liber, tango argentinian
Piaţa Victoriei- ora 20 -Tineri pianişti timişoreni în recital, ora 20,45 – Ingrid Nicolaescu &The band, ora 21,30 – Teo Milea – recital

SÂMBĂTĂ, 9 IUNIE 2018
Piaţa Libertăţii- ora 17,30 -Basme şi poveşti populare: reprezentaţie teatrală , Asociaţia Culturală Noua Acropolă
Piaţa Sfântul Gheorghe- ora 19 -“Capra cu trei iezi” – Teatrul Merlin
Piaţa Unirii- ora 20- Dansăm împreună – Latino Evening, Grădina de vară a sălii Capitol, ora 20,30   Dybbuk – Spectacol de film mut şi muzică – Filarmonica Banatul

Piaţa Victoriei:  ora 19-Tinerii Timişoarei pe scenă-  Incubatorul de Artă,
ora 20, 30  – Music Hall şi arii celebre – Facultatea de Muzică, ora 21,30   Show Hair Style – INFINIT

DUMINICĂ, 10 IUNIE 2018
Piaţa Sfântul Gheorghe- ora19- Spectacol nonverbal “Odrasle” Teatrul Thespis
Piaţa Victoriei: ora 19 -Show dance fusion, ora 20- Doru Todorut, ora 20,45  Cristina Bălan, ora 21,30  -Mircea Baniciu, Vladi Cnejevici & The band
Expoziții și ateliere cu titlu permanent , 4 – 10 IUNIE 2018, Piața Libertății, orele 17- 20.30

CONSBOX II – 2018, proiect al Facultății de Arte și Design, secția conservare-Restaurare, coordonator lector univ. dr. Filip A. Petcu
Pictură- instalație artistică, proiect de mari dimensiuni , Facultatea de Arte și Design, coordonator lector univ.dr. Cristina Daju
Echidistante, proiect al Facultății de Arte și Design, coordonator prof Valentina Ștefănescu
Expoziție și ateliere de lucru- Asociația Artiștilor Plastici “Romul Ladea “
“Ateliere 2021”- ateliere deschise de arte vizuale, Liceul de Arte Plastice
Expoziție și atelier de fotografie- Casă de Cultură a Studenților
Expoziție de costume populare și de obiecte de artă tradițională  Casa Etno
Atelier de olărit- Casă de Cultură a Studenților și Lutelier
Atelier de pictură pe ceramică și pe lemn-Lutelier, Bajko Atilla
Atelier de pictură pe sticlă și de decorat căni- Creativity Studio
Atelier de cioplit în lemn , atelier de pictură în basorelief , de măști populare și brățări tradiționale –  Asociația  Culturală Nouă Acropola
Atelier de bijuterii cusute manual sau din lână –  “ Atelierul doamnei P “
Ateliere muzicale – familiarizarea copiilor cu instrumentele muzicale – Asociația Culturală Melopolis