Incepe FEST-FDR2017. Urmeaza 12 zile de teatru

11 mai 2017

O noua editie a Festivalului European al Spectacolului – Festival al Dramaturgiei Romanesti, FEST-FDR2017, va incepe duminica, 14 mai, la Timisoara. Organizat de Teatrul National din orasul de pe Bega si sustinut de Primaria Timisoara si Consiliul Local Timisoara, FEST-FDR este unicul festival din Romania care se concentreaza in egala masura pe spectacolul de teatru pe text romanesc si pe relevarea identitatii acestuia in fluxul dramaturgiei europene, evidentiind, totodata, teatralitatea tuturor formelor de arta a spectacolului.

Gandit ca un pol important al dramaturgiei romanesti si ca punct de convergenta al artelor spectacolului, FEST-FDR a devenit in ultimii ani unul dintre cele mai importante evenimente culturale ale Romaniei. Nu in ultimul rand, FEST-FDR isi consolideaza dimensiunea culturala,  civica  si sociala care l-a impus in context european, fapt demonstrat de obtinerea label-ului european EFFE (Europe for Festivals – Festivals for Europe).

Editia 2017 a FEST-FDR este plasata in contextul unui concept extrem de prezent in societatea contemporana: IDENTITATE.

La fel ca in anii precedenti, sectiunea dedicata spectacolului de teatru pe text romanesc – FDR – panorameaza anul teatral anterior in viziunea teatrologului Oana Bors, selectionerul festivalului, in timp ce sectiunea FEST este dedicata artelor spectacolului si spectacolelor in aer liber. Programul de spectacole va fi completat cu intalniri, dezbateri, lansari de carte si alte evenimente.

Biletele se gasesc la Agentiile Teatrului National: Agentia „Marasesti”, str. Marasesti nr. 2 si Agentia „Sala 2”, in Parcul Civic. Orar: zilnic, orele 11-19. Locurile pot fi achizitionate si online, pe www.tntimisoara.com.

Va prezentam in continuare programul FEST-FDR2017:

Duminica, 14 mai
ora 18, Sala 2, Deschiderea Festivalului.
Stolpersteine Staastheater, textul si regia Hans-Werner Kroesinger, Badisches Staatstheater, Karlsruhe, Germania (spectacol in limba germana cu supratitrare in limba romana)

Luni, 15 mai
ora 19, Teatrul Maghiar, Frati de cruce, un spectacol de Liviu Lucaci, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timisoara (spectacol in limba maghiara cu supratitrare in limba romana)
ora 21, Sala 2,    Traks, coregrafia Brahim Bouchelaghem, Zahrbat Company, Franta
ora 22, Piata Victoriei, Arca lui Lenin, scenariul si regia Mihai Malaimare, Teatrul „Masca” Bucuresti (Outdoor)

Marti, 16 mai
ora 19, Sala Mare, O mie de motive, dupa Duncan Macmillan, regia Horia Suru, o productie Point, Bucuresti
ora 21, Sala 2, Cealalta tara, adaptare dupa trei romane de Herta Müller,  regia Alexandru Istudor, Teatrul National Craiova
ora 22, Piata Victoriei, Arca lui Lenin, scenariul si regia Mihai Malaimare, Teatrul „Masca” Bucuresti (Outdoor)

Miercuri, 17 mai
ora 22, Piata Victoriei, The Blind, Teatr Kto, Polonia (Outdoor)

Joi, 18 mai
ora 21, Sala 2, Toys: A dark fairy tale de Saviana Stanescu, regia Tompa Gabor, J.U.S.T. Toys Productions, S.U.A. (spectacol in limba engleza cu supratitrare in limba romana)
ora 22, Piata Victoriei    , The Blind, Teatr Kto, Polonia (Outdoor)

Vineri, 19 mai
ora 19, Studio „Utu Strugari”, Pe jumatate cantec, textul si regia Crista Bilciu, Teatrul de Foc, Bucuresti
ora 21, Sala 2, Open de Ana Cucu Popescu, regia Leta Popescu, Asociatia Reciproca in parteneriat cu Federatia Fabrica de Pensule si Asociatia GroundFloor Group, Cluj

Sambata, 20 mai
ora 21, Sala 2, Marti – spectacol choirtemporan de Csepei Zsolt & Echipa, regia Sipos Krisztina. Váróterem Projekt, Cluj

Duminica, 21 mai
ora 17, Studio „Utu Strugari”, Nina de Matei Visniec, regia Alexandru Maftei, Teatrul de Comedie Bucuresti
ora 19, Sala 2, Obsesii de Claudiu Sfirschi–Laudat, dupa texte de Margarita Karapanou, regia Yannis Paraskevopoulos, ARCUB
ora 21,30, Parcul Civic, Sala 2, Concert SUBCARPATI (Outdoor)

Luni, 22 mai
ora 21, Sala 2, Artists talk, un spectacol de Gianina Carbunariu, ARCUB si Asociatia Piese Refractare, Bucuresti

Marti, 23 mai
ora 18, Sala Mare, Bucuresti 41 – Tur retur, scenariu de Andreea Chindris, Alexa Bacanu si Alexandru Berceanu, regia Alexandru Berceanu, Teatrul Evreiesc de Stat, Bucuresti (spectacol itinerant)
ora 21, Sala 2, Insemnarile unui nebun de N.V. Gogol, regia Viktor Bodó, Teatrul Katona József Budapesta / Casa de Productie Orlai / FÜGE / Asociatia MASZK, Ungaria (spectacol in limba maghiara cu supratitrare in limba romana)
ora 22, Piata Victoriei, Groupe Urbain d’Intervention Dansée –  extraits du répertoire d’Angelin Prejlocaj, Compania Ballet Preljocaj, Franta/ (Outdoor)

Miercuri, 24 mai
ora 18, Sala Mare, Efecte colaterale de A.V. Popa, regia Vlad Zamfirescu, Teatrul Nottara, Bucuresti
ora 21, Sala 2, Aglaja, dramatizare de Alina Petrica dupa Aglaja Veteranyi, conceptul si coregrafia stefan Lupu, Compania Reactor
ora 22, Piata Victoriei, Groupe Urbain d’Intervention Dansée  –  extraits du répertoire d’Angelin Prejlocaj, Compania Ballet Preljocaj, Franta/ (Outdoor)

Joi, 25 mai
ora 21, Sala 2, inchiderea Festivalului.
(D)efectul Placebo, creatie colectiva, conceptul si coregrafia stefan Lupu, Teatrul National Bucuresti (sectiunea FDR)

In contextul temei acestei editii a FEST-FDR, Identitate, Teatrul National din Timisoara prezinta in aceeasi perioada urmatoarele spectacole:

Duminica, 14 mai
ora 21, Studio „Utu Strugari”, M-am hotarat sa devin prost, dupa Martin Page, regia Antonella Cornici

Luni, 15 mai
ora 19, Fabrica de Bere, Boborul dupa I.L. Caragiale, regia Sabin Popescu

Miercuri, 17 mai
ora 19, Studio „Utu Strugari”, Aniversarea, de Jeroen van den Berg, regia Traian soimu
ora 21, Sala 2, Frati de Dave Williams, regia Florin Piersic jr

Joi, 18 mai
ora 18, Sala Mare, Iata femeia pe care o iubesc de Camil Petrescu, regia Mihaela Lichiardopol

Sambata, 20 mai
ora 18, Sala Mare, O scrisoare pierduta de I.L. Caragiale, regia Ada Lupu Hausvater

Luni, 22 mai
ora 19, Studio „Utu Strugari”, Oxigen de Ivan Viripaev, regia Alexandru Mihaescu

Joi, 25 mai
ora 18, Sala Mare, Hamlet dupa Shakespeare, regia Ada Lupu Hausvater

Save

Save

Save