Festivalul Baroc 2016

24 septembrie 2016

festivalul_baroc_timisoaraPrimaria Municipiului Timisoara si Asociatia Festivalul Baroc Timisoara organizeaza cea de-a cincea editie a Festivalulului Baroc, in perioada 8-23 octombrie 2016. Manifestarea se doreste a fi un prilej de a constientiza mostenirea culturala bogata pe care o are orasul Timisoara si de a readuce in atentie ziua de 18 octombrie, declarata zi de importanta locala, prin HCL 359 din 25.10.2011. In 18 octombrie 1716, printul Eugeniu de Savoya, personalitate care a marcat un moment de rascruce in istoria Europei, elibera cetatea Timisoara dupa 164 de ani de stapanire otomana.

18 octombrie 1716 reprezinta un moment de cotitura in istoria orasului nostru, pe care il aniversam sub genericul 300 de ani de lumina pentru Timisoara. Dupa aceasta data, Timisoara cunoaste o dezvoltare pe toate planurile, devenind un oras al premierelor. Mostenirea habsburgica ne-a facut sa ne putem mandri cu faptul ca am fost primii in diverse domenii. O dovedesc zecile de premiere si inovatii tehnologice, care au aparut in orasul nostru de-a lungul istoriei si care continua si in prezent.

In cadrul Festivalului Baroc vor avea loc o serie de evenimente, care vor evoca memoria printului Eugeniu de Savoya si vor marca 300 de ani de lumina pentru Timisoara, conform programului de mai jos.

8 octombrie – Muzeul de Arta
18,30 Savoare Baroca – serata dedicata lansarii celei de-a V-a editii a festivalului, cu participarea Incanto Quartetto. Vor acompania: Caius Hera (lauta) si Claudiu sola (bas). Scopul evenimentului este de a lansa programul concertelor vocal-simfonice planificate in cadrul Festivalului Baroc si de a serba figura marcanta a personalitatii care a schimbat cursul istoric al orasului Timisoara, Eugeniu de Savoya. Intrarea se va face pe baza de invitatie, care se poate obtine de la Asociatia Festivalul Baroc Timisoara.

18 octombrie – Domul Romano-Catolic
20,00 Timisoara 1716 – inceputurile unui oras european  – concert vocal-simfonic dedicat lui Eugeniu de Savoya. Conducerea muzicala: maestrul Walter Kindl. Solisti: Alina Todea, Maria Virginia Onita, Daniel Zah, Ovidiu Ciucurita, Lucian Onita. Evenimentul va fi completat de momente inedite pregatite de Capella Academica Timisiensis (concertmaestru Ioan Fernbach) si Corul de camera al Filarmonicii Banatul (maestru de cor Iosif Todea). La orga: Silviana Ana Cirdu. Intrarea este libera.

20 octombrie – Filarmonica Banatul Timisoara
19,00 L’Amore Innamorato” – concert extraordinar sustinut de ansamblul de muzica veche L’Arpeggiata. Ansamblul este format din cei mai buni instrumentisti ai momentului, care aduc la viata muzica baroca si traditionala din intreaga lume. Conducerea muzicala: Christina Pluhar (teorba). Inca din anul lansarii, ansamblul L’Arpeggiata a avut parte de un succes rasunator, fiind invitat sa participe la cele mai mari festivaluri din intreaga lume. Ne vom lasa vrajiti de ariile rare compuse de Francesco Cavalli, faimos organist si compozitor de opera in Venetia secolului al XVII-lea, reinterpretate de ansamblul L’Arpeggiata. Invitat special: soprana Hana Blazíkova. Biletele de intrare la concert se obtin gratuit, de la casieria Filarmonicii Banatul Timisoara.

23 octombrie – Filarmonica Banatul Timisoara
19,00 Le Roi Danse – concert de muzica baroca sustinut de Orchestra Romana de Tineret, sub bagheta dirijorului Gabriel Bebeselea, cu participarea extraordinara a sopranei Rodica Vica. Lully, Rameau, Handel, Purcell sunt doar o parte din compozitorii ale caror lucrari geniale le vom auzi iesind de sub bagheta tanarului dirijor Gabriel Bebeselea, recunoscut ca fiind “unul din cei mai talentati dirijori romani ai ultimelor decenii”, conform Jurnalul Festivalului George Enescu, 7 septembrie 2011. Concertul se bucura de participarea renumitei soprane Rodica Vica, detinatoarea mai multor premii nationale si internationale. Biletele de intrare la concert se obtin gratuit, de la casieria Filarmonicii Banatul Timisoara.

Pe toata durata Festivalului Baroc, intre 8 si 23 octombrie, la Carturesti Mercy va avea loc expozitia Eugenio von Savoy si Timisoara veche. Stampele expuse vor reda o perioada impresionanta din istoria locala, documentele fiind puse la dispozitie de catre Serviciul Judetean Timis al Arhivelor Nationale.

Save