Festivalul Inimilor, editia 2016

30 iunie 2016

Festivalul_Inimilor_2016

Ansambluri din 13 tari se reunesc la Timisoara pentru cea mai spectaculoasa editie a Festivalului Inimilor. Intre  6 si 10 iulie 2016, pe scena Teatrului de Vara din Parcul Rozelor vor urca circa 1.500 de artisti din Bulgaria, Chile, Columbia, Costa Rica, Republica Moldova, Serbia (doua ansambluri din etnoregiuni diferite), Slovacia, Turcia, Ucraina, Ungaria si, bineinteles, din Romania. La aceasta a XXVII-a este invitat, in premiera, si un ansamblu  din Sri Lanka, insa prezenta acestuia in Romania este conditionata de obtinerea vizelor de catre artisti.

”Este, cu adevarat, o imagine sublima, caleidoscopica, a lumii cu tot ce are ea mai frumos de aratat, cu muzica, dansurile, traditiile si  ritualurile ei si suntem extrem de bucurosi ca o putem oferi, in fiecare an, publicului timisorean. Este important sa ne reamintim ca Festivalul Inimilor, primul eveniment romanesc inscris oficial in calendarul CIOFF, s-a nascut ca un gest de adanca reverenta in fata sacrificiului eroilor Revolutiei de la Timisoara”, a subliniat prof. Pavel Dehelean, directorul Festivalului Inimilor si al Casei de Cultura a Municipiului Timisoara.

Ca la fiecare editie, in seara de miercuri, 6 iulie, scena din Parcul Rozelor va fi a gazdelor. Spectacolul va fi sustinut de Ansamblul Timisul impreuna cu cei mai vestiti solisti ai folclorului banatean si cu Ansamblul folcloric „Bihorul” din Oradea.

Toate spectacolele de la Teatrul de Vara din Parcul Rozelor se vor desfasura intre orele 19,30 si 24,00, iar accesul publicul va fi liber, precizeaza coordonatorul artistic Toma Frentescu.

BULGARIA – Ansamblul “Zarya”
CHILE – Ansamblul “Banda  Renacer”
COLUMBIA – Ansamblul ”Fundation Colombia Folklore”
COSTA RICA – Ansamblul “Rey Curre”
REPUBLICA MOLDOVA – Orchestra “Barbu Lautaru”
POLONIA – Ansamblul “Przygoda”
SERBIA – Ansamblul “Branislav Nušić”
SERBIA – Ansamblul “Kud Majdanpek”
SLOVACIA – Ansamblul “Hont”
SRI LANKA – Ansamblul “Sausiry Dancing Academy”
TURCIA – Ansamblul “Hasad”
UCRAINA – Ansamblul “Gorgany”
UNGARIA – Ansamblul “Szeged Tancegyuttes”

Ansambluri din ţara: “Dragan Muntean” – Deva, “Muresul” – Tg.Mures, “Maria Tanase” – Craiova, „Ceata Junilor” – Sibiu, “Bihorul” – Oradea,  „Zarandul” – Arad, “Lugojana” – Lugoj, “Zestrea Gugulanilor” – Caransebes.

Ansambluri din Timisoara: „Banatul”, „Timisul” si  „Doina Timisului”

Formatii ale naţionalitaţilor conlocuitoare:“Eszterlanc”, “Bobita”  si “Mladost” din Timisoara, “Szederinda” – Tormac  si “Edelweiss” din Deta

Formatii ale asezamintelor culturale: “Armenisana” din Armenis, “Cununita” din Bania,  “Teregovana” si “Teregovita” din Teregova – jud.Caras-Severin, ”Pastratorii traditiei” din Pecica si “Pastratorii traditiilor” din Sicula – jud.Arad, “Ghiocelul” din Giroc – jud.Timis.

PROGRAM

MIERCURI,  6 iulie 2016, ora 19:30   – PARCUL ROZELOR
Spectacol susţinut de ansamblul folcloric „Timisul” cu participarea  soliştilor vocali:
NICOLETA VOICA, PETRICA MOISE, CARMEN POPOVICI-DUMBRAVA, PETRICA MIULESCU IRIMICA, STANA STEPANESCU, DORIANA TALPEŞ, ANDREEA ALEUSAN, GEORGIANA VITA, CAMELIA FLOREA, ANCUŢA FLEŞARIU, MARIA BORŢUN POPESCU, CAMELIA MIUTESCU, CORNEL BRICI.
Ansamblul folcloric „Bihorul” din Oradea

JOI, 7 iulie 2016
ora 18,30 – Catedrala Ortodoxa Mitropolitana
Parada portului popular, defilare pe traseul: Catedrala – Opera – Catedrala – Parcul Rozelor.
ora 19,30 – Parcul Rozelor
Ceremonia de deschidere a festivalului, spectacol susţinut de ansamblurile: “Edelweiss” – Deta, „Ghiocelul” – Giroc, “Armenisana”- Armenis”, “Zestrea Gugulanilor” – Caransebes, “Mladost” – Timisoara, Orchestra “Barbu Lautaru” – Republica Moldova, “Przygoda” – Polonia, “Dragan Muntean” – Deva, “Hasad”- Turcia, “Muresul” – Tg.Mures, ”Fundation Colombia Folklore” – Columbia, “Maria Tanase” – Craiova

VINERI, 8 iulie 2016, ora 19,30  –  PARCUL ROZELOR
Spectacol susţinut de ansamblurile: „Cununita”- Bania, ”Lugojana” – Lugoj, „Pastratorii Traditiei”– Pecica,  “ Pastratorii Traditiilor”- Sicula, „Zarandul”– Arad, „Banatul” – Timisoara,  “Hont” – Slovacia, „Doina Timisului” – Timisoara, „Ceata Junilor” – Sibiu, “Banda  Renacer” – Chile, „Timisul” – Timisoara, “Zarya”- Bulgaria, “Rey Curre” – Costa Rica, „Branislav Nušić” – Serbia

SAMBATA, 9 iulie 2016, ora 19,30  –  PARCUL ROZELOR
Spectacol susţinut de ansamblurile: „Timisul”- tineret – Timisoara, „Cununita”- Bania, „Kud Majdanpek” – Serbia, „Teregovana” si „Teregovita” – Teregova, “Eszterlanc” si “Bobita” –Timisoara, “Szederinda” – Tormac, “Szeged Tancegyuttes” – Ungaria, “Gorgany” – Ucraina,  “Banda  Renacer”- Chile, “Zarya”- Bulgaria, “Hont”- Slovacia, “Fundation Colombia Folklore” – Columbia, „Branislav Nušić” – Serbia, “Przygoda” – Polonia, “Hasad” – Turcia, “Rey Curre” – Costa Rica

DUMINICA, 10 iulie 2016
ora 11,00 – Muzeul Satului Banaţean
Spectacol susţinut de formaţiile participante la festival.
ora 19,30 – Parcul Rozelor
Spectacol de inchidere a Festivalului susţinut de formatiile  participante.